ÇORUM ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ
 
Çorum Orman İşletme Müdürlüğü 1944 yılında kurulmuştur. Osmancık, Laçin, Mecitözü, Alaca, Ortaköy, Sungurlu, Boğazkale, Uğurludağ ve Dodurga ilçelerini kapsamaktadır. İşletme Müdürlüğümüzde; Çorum, Koyunbaba  Laçin, Mecitözü, Osmancık, Sungurlu,  Urlu ve Zeytin olmak üzere 8 adet işletme şefliği , Merkez, Alaca, Laçin, Dodurga, Uğurludağ, Ovacık, Ardıç, Gemici, Osmancık, Kamil, Mecitözü, Ortaköy, Sungurlu, Demirşeyh ve Boğazkale olmak üzere 15 adet toplu koruma merkezi mevcuttur.
 
 

 
Şefliklerimize bağlı olarak 2 adet orman deposu bulunmaktadır.Genel alanı 948.849,1 hektar olup, bunun 289.780,4 (% 31) hektarı ormanlık alan, 665941,4 (% 69) hektarı açık alandır. Ormanlık alanın 135.503,7 (% 47) hektarı verimli orman, 147.404,5 (% 53) hektarı verimsiz ormandır.
 
 
TOPOGRAFİK YAPISI VE İKLİM DURUMU 
 
Çorum Orman İşletme Müdürlüğü kuzeyinde Amasya’ ya bağlı Hamamözü ve Merzifon ilçeleri, Doğuda Amasya ili, Güneyinde Yozgat ili, Batısında ise İskilip ilçesiyle çevrilidir. Kuzeyinde Amasya, Kargı Orman İşletme Müdürlükleri, Doğusunda Amasya Orman İşletme Müdürlüğü, Güneyinde Yozgat İşletme Müdürlüğü, Batıda İskilip İşletme Müdürlüğü ile sınır komşusudur. Çorum Orta Karadeniz Bölgesindedir. Çorum ili Ankara Samsun karayolunun içerisinden geçtiği, Kızılırmak’ında İskilip Osmancık ilçelerinden geçerek Kuzey bölgesini etkisine aldığı hat üzerinde bulunmaktadır. Kızılırmak üzerinde Dodurga ilçesinde çok geniş bir havzayı etkileyecek büyüklükte ve enerji üretimi sağlayan Obruk barajı bulunmaktadır.Her ne kadar İşletme Müdürlüğü alanları Orta Karadeniz bölgesinde bulunmakta ise de iç Anadolu iklimi etkisi altında kalmış olup Kışlar yağışlı ve sert, Yazlar kurak geçer. Karasal iklime sahiptir.Çorum İlinin geçim kaynakları arasında çoğunlukla Tarım, Hayvancılık ve Sanayi sektörü bulunmaktadır.
 
PERSONEL DURUMU
 
Çorum Orman İşletme Müdürlüğü bünyesinde 1 adet işletme Müdür Yardımcısı,5 adet Mühendis, 6 adet işletme şefi, 2 adet ATM şefi, 1 sayman, 1 Avukat,1 Tekniker, 2 teknisyen, 1 Araştırmacı, 26 Memur, 4 Şoför, 47 Orman Muhafaza Memuru, 2  adet 4/C’ li personel, 31 daimi işçi, 40 geçici işçi olmak üzere toplam 168 personel görev yapmaktadı
​​​