SAMSUN ORMAN İŞLETME MÜDÜRLÜĞÜ
 
Samsun Orman İşletme Müdürlüğü Atakum, Canik, İlkadım ve Tekkeköy olmak üzere dört Büyükşehir ve Çarşamba, Ayvacık, Salıpazarı, Terme, Kavak, Asarcık ilçelerini kapsamı olup, Şehrin Genel  yönetimi Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Valilik tarafından sağlanmaktadır. 
​Kuzeyinde Karadeniz, doğusunda Ünye,Batısında Bafra, Ondokuzmayıs; Güneyinde ise Vezirköprü, havza İlçeleri ile çevrilidir. İşletme Müdürlüğümüz Merkezinde Samsun, Atakum, ATM ve KDM; Taşra da ise Tekkeköy ,Çarşamba ,Hemşinler (Kabaceviz) ,Ayvacık, Terme, Gölardı, Kavak, Boğaziçi, Salıpazarı, Asarcık Şeflikleri ve buna bağlı Toplu koruma merkezleri bulunmaktadır.
 
 
 
Karadeniz bölgesinin eğitim, sağlık, sanayi, ticaret, ulaşım ve ekonomi açılarından en gelişmiş şehri olan Samsun kalkınmada birinci derece öncelikli yörelerden olup “Karadenizin Başkenti” ve “Atatürk’ün Şehri” olarak tanıtılmaktadır. Karayollarıyla Karadeniz Bölgesini İç Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu Bölgesi’ne  bağlayan Samsun aynı zamanda bir liman şehri ve lojistik merkezidir.
 
 

 
Şefliklerimize bağlı olarak 1 adet Orman deposu bulunmaktadır. Samsun genel alanı 402.475,40 hektar olup, bunun 137.104,80 hektarı Ormanlık alan,265.370,60 hektarı açık alandır. Ormanlık alanın 119.511,50 hektarı verimli orman,17.593,30 hektarı verimsiz ormandır.
 
 
 
TOPOĞRAFİK YAPISI VE İKLİMİ
 
Samsun Orman İşletme Müdürlüğü kuzeyinde karadeniz, Batısında Bafra İşletme Müdürlüğü, Doğusunda Ordu İli , Güneyinde Vezirköprü İşletme Müdürlüğü bulunmaktadır. İlin geneli zengin Ormanlara sahip olmasına rağmen Samsun’un Büyükşehir ilçelerindeki ovalık yerlerde orman örtüsü yok denecek kadar azdır. Şehrin eğimli yerlerinde 1.200 metreye kadar olan kesimlerinde kayın, meşe, kestane, gürgen, dişbudak gibi geniş yapraklı ağaçlar yer alırken; 1.200 metre yukarısında ise iğne yapraklı ağaçlar bulunmaktadır.
 
 
 
Samsun iklimi Şehrin konumu ve coğrafyası dolayısıyla sahil ve iç kesimlerde değişiklik gösterir. Sahil şeridi Karadeniz ikliminin etkisinde yazları sıcak ve nemli, kışları serindir. İç kesimlerde karasal iklime geçiş vardır.
 
 
 
PERSONEL DURUMU
 
Samsun Orman İletme Müdürlüğü bünyesinde Şeflikler dahil  1 İşletme Müdürü, 2  İşletme Müdür yardımcısı, 4 Mühendis , 13 İşletme Şefi, 1 Sayman, 2 Avukat, 4 Tekniker, 50 Memur, 20 Şoför, 58 Orman Muhafaza Memuru, 2  4/C li,65 daimi işçi, 25 geçici işçi olmak üzere toplam  247 personel görev yapmaktadır.